V I S I T

K O S O V A

EKSPERIENCAT KOSOVARE

EKSPERIENCAT KOSOVARE

Hiking

Rugova Mountains, to the top of Rusolia
Rugova Mountains, to the top of Rusolia

 • Shtigjet e ecjes janë nga më të gjatat që mund të imagjinoni në natyrën e bukur malore të vendit, të rrethuar nga tingujt e zogjve gjatë shëtitjeve tuaja. Mund të zgjidhni ose “Majat e Ballkanit” ose “Via-Dinarika”, për të kaluar një eksperiencë të paharrueshme ecjeje....
 • Vitet e fundit, shumë kompani turistike botërore e kanë vendosur Kosovën në hartën e tyre të vendeve për t'u vizituar si një vend ideal për ecje dhe ngjitje malore. Vendet më të preferuara për ecje mbeten Bjeshkët e Nemuna (Alpet Shqiptare) si rruga për në majën e Gjeravicës, Rusolia, gryka e Deçanit deri te liqeni i zemrës, por edhe malet e Sharrit nga maja e Lubotenit në lindje dhe me pikën më jugore të Kosovës, fshati Brod që ofron terren ideal për shëtitje, deri te liqeni i Shutmanit, dhe shumë vende të tjera që padyshim do t'ju përshtaten nevojave tuaja.

Ngjitje

Via Ferrata, Rugova Canyon
Via Ferrata, Rugova Canyon

 • Jo domosdoshmërish ju nevojiten këpucët e ngjitjes, çanta përkatëse dhe pajisje si litarë, bulona, kundërvidha dhe mjete për mbrojtje kundër rënies që të niseni për në rrugët e Kosovës perëndimore dhe jugore. ...
 • Një nga aktivitetet e shumta që mund të bëni gjatë qëndrimit tuaj në Kosovë, veçanërisht ato të sporteve ekstreme, është ngjitja në shkëmbinjtë e maleve në grykën e Rugovës (Via Ferrata), në perëndim të qytetit të Pejës, në hyrje të grykës së Rugovës.
 • Çdo entuziast i ngjitjes mund ta bëjë këtë, pavarësisht nga niveli i përvojës, pasi ekspertët e ngjitjes do të jenë aty për të përmbushur nevojat tuaja dhe ofruar të gjitha pajisjet për një ngjitje te sigurte.
 • Vend tjetër për ngjitje është Via Ferrata, e cila është në grykën e Deçanit. Rruga e ngjitjes në këtë shteg është rreth 400 m dhe është e standardeve botërore dhe shumë e sigurt, e cila në total përbëhet nga linja e tretë via ferrata, me dy të grykës së Rugovës në këtë pjesë të Kosovës.
 • Për më tepër, një vend shtesë për ngjitje është Panorama, e cila gjendet afër qytetit të Prizrenit, në pjesën shkëmbore të luginës së Lumbardhit, vetëm 5 kilometra në periferi të Prizrenit. Me një shteg prej 500 metrash, mund të arrini në majë pas rreth 1 orë e 40 minuta, ndërsa pamjet që ofrohen aty janë të mahnitshme.
 • Zgjedhjet e ngjitjes nuk mbarojnë këtu. Ju gjithashtu mund të keni një përvojë ngjitjeje në kanionin e ujëvarave të Mirushës. Padyshim një nga vendet më tërheqëse në Kosovë. Ne ju rekomandojmë që të sillni pajisje ngjitjeje në këtë vend.

Çiklizmi

Germia Park, Prishtinë
Artanë/Novobërdë

 • Pavarësisht nëse zgjidhni Parkun Kombëtar të Gërmisë ose përgjatë liqenit të Badovcit, ju do të përjetoni shtigjet më tërheqëse për çiklizëm. Ju mund të zgjidhni një biçikletë me qira dhe të endeni vetë ose të bashkoheni me një grup me udhëzues profesionistë....
 • Çiklizmi në Kosovë ka bërë një hap të madh vitet e fundit. Një nga vendet më të preferuara për këtë sport është Parku i Gërmisë, i cili gjendet në lindje të Prishtinës. Edhe nëse nuk keni biçikletë tuajën, mos u shqetësoni! Biçikletën që i përshtatet nevojave tuaja mund të merrni me qira në hyrje të këtij shtegu.
 • Për ata që preferojnë rrugë më të gjata për çiklizëm, ne kemi një rekomandim të jashtëzakonshëm, mund të filloni udhëtimin e shtegut duke filluar nga Prishtina, Gërmia, deri në fshatin Mramor dhe më pas duke vazhduar përgjatë liqenit të Badovcit, Graçanicës (me mundësi ndalimi në qytetin arkeologjik të Ulpianës). Më në fund, udhëtimi do të përfundon në Prishtinë.
 • Vende të tjera ku zhvillohen aktivitete të tilla janë gryka e Rugovës, gryka e Deçanit dhe përgjatë liqenit të Dukagjinit, i cili gjendet afër qytetit të Gjakovës.
 • Në Kosovë organizohen gara të ndryshme të çiklizmit nga Federata e Çiklizmit të Kosovës.

Kalërimi

The Vali Ranch, Gjilan
The Vali Ranch, Gjlan

 • Kalërimi është një aventurë e shtuar e qëndrimit tuaj në Kosovë që do ta pasurojë edhe më shumë vizitën tuaj. Një nga vendet që ofron këtë mundësi të një standardi të lartë botëror është Vali Ranch, në lindje të qytetit të Gjilanit....
 • Ju keni mundësinë të zgjidhni kalin që dëshironi të hipni, të jeni vetëm ose në grup, të kalëroni përbrenda oborrit të resortit ose të dilni për një shëtitje me kalë në shtigjet e kuajve që zgjasin deri në një orë dhe kalojnë nëpër fshatra dhe malet deri te liqeni artificial i qytetit të Gjilanit.
 • Mundësi të tjera për kalërim në Kosovë janë Ranch Guri i Plakës, Xoni Ranch, Leoni Ranch (të gjitha këto në rrethin e Prishtinës) si dhe shtëpia Alpike Ranch, e cila gjendet në periferi të qytetit të Pejës. Shtëpia Alpike Ranch ka gjithashtu një park aventurash, me opsione argëtimi për fëmijë dhe të rritur.

Testimi i verërave

Stone Castle Winery, Rahovec
Rahovec Wineyards, Rahovec

 • Kur bëhet fjalë për verën, nuk jemi të sigurt nëse do t'ju thërrasim për ushqimin e këndshëm apo për verën e shijshme apo një vend të këndshëm, sepse vera zë vendin e saj në të gjitha këto bukuri dhe aktivitete. Në Kosovë ka festivale të verës dhe testime të verërave nga vera në dimër. Verën mund ta shijoni gjatë kohës që prodhohet në kantieret e verës ose pasi është paketuar tashmë. Sido që të jetë, do të shijoni verërat më të mira në botë....
 • Rajonet me tradita të hershme të kultivimit dhe përpunimit të rrushit janë ato të Rahovecit dhe Therandës. Krahas përpunimit masiv (industrial) të rrushit, në rajonin e Rahovecit mund të gjeni traditën e përpunimit të rrushit në shumë familje, ku disa prej tyre janë të hapura për vizitë, me mundësi për të blerë një shishe verë dhe produkte të tjera të rrushit.
 • Dhe për të shijuar verërat më të mira të klasit botëror, ne rekomandojmë: vreshtat dhe veraria Stone Castle, vreshtat dhe veraria Ilyrian, vreshtat dhe veraria Kosova, Bodrumi i Vjetër, dhe vreshtat e verës Sefa, të gjitha këto në qytetin e Rahovecit. Një vend tjetër për degustim të verës është në qytetin e bukur të Therandës, një vend me një traditë të hershme të përpunimit të rrushit.

Skijimi

Brezovica Ski Resort, Brezovicë
Brezovica Ski Resort, Brezovicë
Brezovica Ski Resort, Brezovicë

 • Vendpushimet e jashtëzakonshme të skijimit të shoqëruara nga ushqimi dhe vera e shkëlqyer vendase janë padyshim një nga atraksionet më të mëdha. Qendrat më të njohura të skijimit janë Brezovica dhe Brodi në Kosovën Jugore dhe Boga në Kosovën Perëndimore....
 • Fshati turistik Brezovica ndodhet vetëm një orë larg kryeqytetit të Kosovës, i cili ofron kushte ideale për skijim dhe rrëshqitje në dëborë. Teleferiku modern do t'ju çojë në lartësinë ideale për të zbritur malet në rrugën e kthimit.
 • Një vend tjetër ku mund të sfidoni veten në skijim është fshati Brod, në jug të Kosovës. Rreth 1 orë larg, në jugperëndim të qytetit të Prizrenit, ndodhet fshati turistik Brod, ku do të keni mundësinë të përjetoni luginën e këtij vendi, dhe majat e larta të maleve, ideale për sportet dimërore, të cilën mund ta përjetoni duke përdorur teleferikun e montuar së fundmi.
 • Vend tjetër për skijim, është fshati i bukur dhe piktoresk i quajtur Bogë i cili ndodhet në fund të grykës së Rugovës, i rrethuar nga male dhe fshatra të vegjël turistikë, rreth 30 km në perëndim të qytetit të Pejës. Ky është një vend i cili me shpejtësi po bëhet një vendpushim i preferuar në Kosovë, ku janë ndërtuar shumë shtëpi pushimi, dhe vendpushimet e skijimit tërheqin shumë vizitorë.

Kampingu

Rugova Valley
Lake Vasilevë

 • Nëse po pyesni se ku t'i kaloni pushimet tuaja në pranverë apo vjeshtë për kamping, atëherë Kosova ofron zgjedhjen për këtë. Nga maji deri në nëntor, kampingu organizohet nga klube alpine dhe operatorë të tjerë turistikë, duke përfshirë transferimin dhe marrjen me qira të tendave për momentet tuaja të këndshme nën dritën e hënës....
 • Përveç atyre që preferojnë të kampojnë në tenda, ka edhe shumë shtëpi malore që ofrojnë strehim. Shumë prej shtëpive malore që ofrojnë strehim ndodhen përgjatë Bjeshkëve të Nemuna, si në fshatin Bogë dhe fshatra të tjera të Rugovës (Rugova 93 km nga Prishtina) në Kosovën perëndimore.
 • Vende të tjera të preferuara për kamping në Kosovë janë fshati Prevallë dhe pjesë të tjera të luginës së Lumbardhit të Prizrenit, si dhe jugu i Kosovës me fshatrat Brod dhe Restelicë (rajoni i Dragashit, rreth 120 km nga kryeqyteti Prishtina).

Eksplorimi i shpellave

Sleeping Beauty, Radac
Queen’s Cave Rugova Valley
Queen’s Cave Rugova Valley

 • Një vizitë jashtëzakonisht emocionuese dhe pafundësisht magjepsëse e shpellave është mahnitëse në Kosovë. Shpella e Bukuroshes së Fjetur është në Radavc me formacionet e mahnitshme shkëmbore, pastaj mund të eksploroni shpellën e Gadimës dhe shumë shpella të tjera të bukura natyrore....
 • Dashamirët e shpellave mund ta gjejnë Kosovën një parajsë për aventura speleologjike. Një artikull për shpellat në Kosovë ia ka kushtuar edhe prestigjiozja National Geographic gjatë vitit 2022.
 • Shumë shpella janë në grykën e Rugovës.
 • Mësoni historinë e Shpellës së Mbretit derisa shijoni aventurën në Via Ferrata mbi Lumin Lumbardh të Pejës.
 • Shpella e Radavcit (Bukuroshja e Fjetur)
 • Një tjetër shpellë është ajo e Radavcit (Bukuroshja e Fjetur) që ndodhet afër fshatit Radavc, rreth 15 kilometra në veri-perëndim të qytetit të Pejës, dhe ndodhet pranë burimit të lumit Drini i Bardhë (vend që duhet ta vizitoni).
 • Kjo shpellë, e përbërë nga disa galeri, është e hapur për publikun dhe ofron infrastrukturën e duhur (ndriçimin dhe shkallët me mbrojtje) për të kaluar nga një galeri në tjetrën. Preferohet nga dashamirët e shpellave si dhe kushdo që dëshiron ta shohë nga afër këtë vepër të trashëgimisë sonë natyrore. Kjo shpellë ende e pazbuluar do ju lë mbresa te paharrueshme që do ju bëjë ta rivizitoni ate.

Shikimi i arinjve

The Bear Sanctuary Prishtina, Mramor
The Bear Sanctuary Prishtina, Mramor

 • Pylli i arinjve Prishtina u themelua për të krijuar një strehë për të ashtuquajturit 'arinjtë e restoranteve' në Kosovë, të cilët mbaheshin në kafaze të vogla e të rrënuara pranë restoranteve për të tërhequr klientët....
 • Pylli i arinjve është i hapur për t'u vizituar dhe është shumë i popullarizuar në vend, shumë i preferuar nga fëmijët, por edhe nga të rriturit. Për entuziastët e fotografisë, është një vend ideal për të bërë foto të këtyre arinjve.
 • Për më shumë detaje ju lutemi klikoni.

Teleferiku & parku i aventurave

The Zip Line, Rugova Canyon, Pejë

 • Një nga dhjetë teleferiqet më të mira në botë me kabllo çeliku për rëshqitje ndodhet në Kanionin e Rugovës. Gjatësia e saj prej 700 metrash kalon përmes natyrës mahnitëse të këtyre bukurive të veçanta që rrallë përjetohen diku tjetër. Ndodhet afër Parkut të Aventurës në qytetin e Pejës. Fluturimi në këtë aventurë zgjat rreth 1 minutë. Adrenalina që do të merrni nga ky teleferik do të mbetet gjithmonë e paharrueshme si një nga momentet tuaja më të paharrueshme gjatë vizitës tuaj në Kosovë....
 • Teleferiku është i hapur çdo ditë pune përveç të hënës nga ora 14:00 deri në 19:00, ndërsa në fundjavë është i hapur nga ora 12:00.

VENDE QË VLEN TË VIZITOHEN

VENDE QË VLEN TË VIZITOHEN

Muzetë

Railway Museum, Fushë Kosovë
Ethnographic Museum, Prishtinë
National Museum of Kosova, Prishtinë

 • Pothuajse çdo rajon i Kosovës ka muze, të cilët përfaqësojnë dhe promovojnë kulturën dhe historinë e atyre rajoneve, si dhe Muzeun Kombëtar (ai qendror) që gjendet në kryeqytet, Prishtinë, i njohur si Muzeu Kombëtar i Kosovës....
 • Ndërsa jeni në Kosovë, mos e humbisni rastin të vizitoni Muzeun Kombëtar të Kosovës dhe Muzeun Etnografik që gjendet si në kryeqytetin Prishtinë, ashtu edhe Muzeun Arkeologjik dhe Lidhjen Shqiptare që gjendet në Prizren.

Vendet fetare

Sinan Pasha Mosque, Prizren
Graçanica Monastery, Graçanicë
Sulltan Murat Mausoleum, Mazgit, Prishtinë
The Church of the Assumption of Letnica, Letnicë, Viti

 • Kosova është vend i vlerave të trashëgimisë fetare dhe kulturore. Në Kosovë ka xhami të mesjetës, kisha, manastire, mauzoleume që kënaqin çdo turist që është i apasionuar pas këtyre vlerave. ...
  Mund të mahniteni nga një kishë dhe xhami në të njëjtin oborr si në Ferizaj, Prizren etj. Toleranca ndër fetare cilësohet si vlerë e veçantë e qytetarëve të Kosovës.

Liqenet

Shutman Lake, Brod, Dragash
The Zemra Lake, Accursed Mountains(Bjeshket e Nemuna)
The Zemra Lake, Accursed Mountains(Bjeshket e Nemuna)

 • Në Kosovë ka shumë liqene, artificiale dhe natyrore....
 • Ndër liqenet artificiale dallohen: Liqeni i Batllavës, Liqeni i Badocit, Liqeni i Ujmanit, Liqeni i Radoniqit, Liqeni i Dukagjinit, të cilët përveç bukurisë së tyre furnizojnë qytetet dhe fshatrat përreth me ujë të pijshëm.
 • Ndërsa në bjeshkë ka disa liqene akullnajore, të cilët kryesisht ndodhen në Bjeshkët e Nemuna dhe në malet e Sharrit.

Punime artizanale

Silver processing, Filigrani (Filigree), Prizren
Silver processing, Filigrani (Filigree), Prizren
Silver processing, Filigrani (Filigree), Prizren
Silver processing, Filigrani (Filigree), Prizren

 • Në Kosovë, zejtaria ka zënë vend të veçantë në historinë dhe kulturën tonë, të cilat janë përshtatur në të gjitha kohërat ... , si në kohët e hershme ashtu edhe në ato moderne. Kjo kulturë shprehet në forma të ndryshme si pikturë, gdhendje në dru, skulpturë, qëndisje, si dhe forma të ndryshme të artit modern dhe përpunimi i filigranit me argjend dhe metale të tjera të çmuara.

Lokacionet arkeologjike

Ulpiana archaeological site, Gracanicë/Prishtinë
Ruins of Artana Cathedral, Artanë/Novobërdë

 • Në Kosovë ka shumë lokacione arkeologjike, ndërsa arkeologjia si fushë studimi dhe kërkimi filloi në gjysmën e dytë të shekullit të 20-të. Fusha e arkeologjisë së Kosovës është zhvilluar së bashku me studimet historike, studimet e burimeve të autorëve antikë, hulumtimin e të dhënave teologjike, studimet topografike dhe historiografike....
 • Vendet që ekspozojnë arkeologjinë e Kosovës dhe janë të qasshme për vizitorët janë parku arkeologjik i Ulpianës ose Justiniana Secunda, i cili ndodhet në pjesën juglindore të Prishtinës dhe lokaliteti arkeologjik i Dresnikut, i cili ndodhet vetëm 1.5 km në lindje të qytetit të Klinës.
 • Artefakte nga arkeologjia e Kosovës mund të shihen të ekspozuara në Muzeun Kombëtar që ndodhet në Prishtinë.

Malet

Prevallë, Sharr Mountains, Prizren
Kuqishtë, Rugova Mountains, west Kosova

 • Në Kosovë malet përbëjnë rreth 63% të territorit. Në perëndim të Kosovës ndodhen Bjeshkët e Nemuna, ku Gjeravica është maja më e lartë në Kosovë, e lartë në 2630 metra.
  Brenda këtyre maleve shtrihet Lugina e Rugovës, e cila shquhet për grykën e saj dhe disa fshatra që ofrojnë bujtina për adhuruesit e malit....
 • Malet e Sharrit janë në jug të Kosovës. Këto male karakterizohen me më shumë borë në dimër dhe me shumë maja të larta. Ato janë më pak të pasura me ujë dhe ndodhen ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë Veriore.
 • Në kuadër të këtyre maleve gjenden edhe dy qendra skijimi, njëra në fshatin turistik të Brezovicës, si dhe tjetra në skajin më jugor të maleve të Sharrit, në fshatin Brod.
 • Maja ikonë e Lubotenit (2,498 m) gjendet në bjeshkët e Sharrit, e cila shihet nga çdo pjesë e Republikës së Kosovës.

Ujëvara

Mirusha Waterfalls

 • Meqenëse në Kosovë ka shumë male, ka edhe shumë ujëvara. Dy nga ujëvarat që mund t'i vizitoni dhe që ia vlen t'i vizitoni në çdo moment janë ujëvara e Mirushës dhe ujëvara e lumit Drini i Bardhë....
 • Ujëvarat e Mirushës janë një seri ujëvarash të vendosura në parkun e Mirushës, në Kosovën qendrore. Me kalimin e kohës, ujëvarat kanë krijuar kanione dhe shpella, me dy forma, lumin Mirusha, i cili gdhendi kanionin për 10 kilometra dhe krijoi 13 liqene me ujëvara që do të mbeten si një nga kujtimet më të bukura të jetës suaj. Ju rekomandojmë të mos harroni të merrni kamerën me vete.

Ushqimi


 • Në Kosovë, kuzhina përbëhet kryesisht nga gatimet tradicionale. Shumë e ngjashme me kuzhinën shqiptare për shkak të lidhjeve etnike, por është ndikuar ndjeshëm dhe ka përvetësuar elementë të vendeve të tjera të Ballkanit....
 • Ushqimet më të zakonshme përfshijnë byrekët, byrekun tradicional të njohur si flija, specat e mbushur, lakra të mbushura, qebapët etj. Megjithatë, kuzhina ndryshon pak në rajone të ndryshme të vendit. Po kështu, buka, bulmeti, mishi, frutat dhe perimet janë elemente të rëndësishme në kuzhinën kosovare dhe shumica e tyre prodhohen nga fermerët vendas.

Jeta e natës

©Gate Club
©Gate Club

 • Duke pasur popullsinë më të re në botë, padyshim që kjo sjell jetën më të famshme të natës përreth. Mbrëmjet e verës nisin nga rrugët e Prishtinës, vazhdojnë me pamjet e bukura të Pejës dhe më gjerë në qytetet tjera me shumë bukuri....
 • Në ato mbrëmje vere që nuk duhet të përfundojnë në një restorant të këndshëm, mund të filloni me një kafiteri dhe të përfundoni në një klub nate të mrekullueshëm që pret artistë botërorë për argëtim muzikor.
 • Jeta e natës në Kosovë nuk ndryshon nga ajo perëndimore. Ka shumë bare, disko dhe klube të ndryshme që i përshtaten të gjithëve. Gjatë verës, meqë pjesa më e madhe e diasporës vjen në Kosovë, jeta po bëhet më tërheqëse në çdo qendër, veçanërisht në Prishtinë, ku ndodhen shumica e klubeve të natës.
 • Do të mahniteni me bisedat dhe mikpritjen e madhe të të rinjve, pavarësisht se nga vini.

NGJARJE TË NDRYSHME KULTURORE

NGJARJE TË NDRYSHME KULTURORE

Festivali i Pianos Chopin


 • Në kuadër të këtij festivali kanë performuar emra të mëdhenj të muzikës botërore, ndërsa ky festival promovon edhe artistë vendas dhe të rinj....
 • Chopin Piano Fest Prishtina është një festival i themeluar në Prishtinë, Kosovë, nga Shoqata Chopin e Kosovës, në vitin 2010, në 200 vjetorin e lindjes së kompozitorit Frédéric Chopin.

Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Prishtinë


 • I njohur gjithashtu si Festivali i Filmit i Prishtinës dhe PriFilmFest, është një festival filmi që mbahet çdo vit në Prishtinë, i cili shfaq prodhime kinematografike të njohura ndërkombëtarisht dhe tërheq vëmendjen në industrinë e filmit kosovar....
 • Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Prishtinë u krijua pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës në vitin 2008, ndërsa festivali i parë u mbajt në vitin 2009.
 • Për informacion të detajuar, ju lutemi klikoni.

Festa e Birrës


 • Beerfest Kosova është festivali më i madh i birrës në Kosovë. Çdo vit Beerfest përfaqëson koleksionin më të madh të birrave të shijuara ndonjëherë në publik. Beerfest Kosova bashkon të gjithë njerëzit që shijojnë muzikën e mirë, birrat më të mira dhe ushqimin e mrekullueshëm. Filloi në vitin 2011 dhe çdo vit po rritet gjithnjë e më shumë. ...
 • Festivali zhvillohet në qytetin e Prishtinës. Pra, nëse jeni duke kërkuar për një vend plot gëzim, na vizitoni dhe me siguri nuk do të zhgënjeheni.
 • BeerFest organizohet nga data 5-9 korrik.

Dokufest, Festivali Ndërkombëtar i Filmit Dokumentar dhe të Shkurtër


 • DokuFest, i njohur ndryshe si Festivali Ndërkombëtar i Filmit Dokumentar dhe të Shkurtër, është festivali më i madh i filmit në Kosovë. I njohur si një nga ngjarjet më të mira të filmit në Evropën Juglindore, DokuFest është një festival i filmit të shkurtër i nominuar nga EFA, si dhe një festival kualifikues i filmit të shkurtër BAFTA....
 • Edicioni i 22-të u mbajt nga 4-12 gusht 2023
 • Për informacion të detajuar ju lutemi klikoni .

Festivali i Muzikës Sunny Hill


 • Sunny Hill Festival is the biggest music festival in Kosova and based on the headliners, probably the biggest in South East Europe. International music festival of the highest standards, one that puts Prishtina – Kosova on the festival map as a not to be missed cultural place, in a country that loves music and knows how to have fun....
 • In each edition, Sunny Hill Festival hosts more than 100,000 music lovers from around the world to come and experience the weekend of the festival with the best lineup - some of the best known performers of our modern time and charts - including Dua Lipa, Miley Cyrus, J Balvin, Calvin Harris, Martin Garrix, Afrojack, Hardwell, Stormzy, Skepta, AJ Tracey, Action Bronson, Gashi and many more regional and international artists and performers.
 • Duke u paraqitur në mediat globale, si The Guardian, Vogue, Rolling Stone, Elle, Billboard.com dhe shumë të tjera, festivali ka arritur të shfaqet në më shumë se pesë mijë artikuj mediatikë, në mbarë botën, duke arritur pothuajse 1 miliard përshtypje. 4M ndërveprime dhe 4M pëlqime mes KPI-ve të tjera. Për më tepër, duke bashkuar një turmë të madhe njerëzish të ndryshëm nga të gjitha moshat, edicionet e këtij viti arritën të krijojnë një lëvizje të fuqishme progresive në zhvillimin ekonomik, turistik dhe kulturor. Sunny Hill Festival është në shërbim të Fondacionit Sunny Hill. Për historinë e Sunny Hill Festival të paraqitur në International New York Times klikoni këtu.
 • Për informacion të detajuar, ju lutemi klikoni.

Hardh Fest


 • Pa dyshim, Hardh Fest është një nga festivalet që sjell shumë turistë në Kosovë. Festivali i vjeljes së rrushit “Hardh Fest” i ka fillimet e tij që në vitin 2001, ku u organizua për herë të parë nga shoqatat vendase, duke avancuar dhe marrë epitetin e festës në nivel kombëtar, duke shënuar kështu fillimin e vjeljes dhe grumbullimit të rrushit, si një kurorëzim i punës së kultivuesve....
 • Në kuadër të festivalit ofrohet një program argëtues, në të cilin marrin pjesë grupe dhe individë nga bota e muzikës kombëtare dhe ndërkombëtare.
 • Festivali mbahet në qytetin e Rahovecit, zgjat 3 ditë dhe organizohet në fillim të shtatorit.
 • Për informacion të detajuar ju lutemi klikoni.

Festivali i Gastronomisë


 • Është viti i dytë i Festivalit të Gastronomisë në Prishtinë. Ai jo vetëm ofron shije të mrekullueshme të ushqimit, por bashkon qytete dhe kultura të ndryshme përmes ushqimeve dhe recetave me një program muzikor për të shijuar ngjarjen duke pasur ushqim të këndshëm. Qëllimi i tij është të bëhet një ngjarje unike botërore e llojit të saj....
  Ky festival organizohet në Prishtinë, më 21-31 korrik.

Festivali Verë në Dimër


 • Çdo fundvit, në fillim të dhjetorit, organizohet festivali “Verë n’Dimën”, duke i dhënë Prishtinës një pamje festive, në të cilën sheshi zbukurohet në mënyrën më të mirë. Në kuadër të kësaj ngjarje vendosen shtëpiza prej druri që ofrojnë verë të zier, pije të freskëta dhe ushqime të shijshme vendase....
 • Kjo ngjarje është e hapur për të gjithë dhe lehtësisht e qasshme, ndërsa parapëlqehet nga të gjitha moshat.
 • Një tjetër festival veror që organizohet në Prishtinë, nga Komuna e Prishtinës, është “Akull n'Verë”. Ky festival organizohet nga data 15 korrik deri më 15 gusht.
 • Për një muaj rresht të gjithë mund të shijonin muzikën që organizohet në sheshin e kryeqytetit, si dhe ushqime e pije nga shtëpizat prej druri të vendosura për këtë ngjarje.